Nepříjemné zadrhávání v řeči

Koktavost neboli balbuties bývá vděčným námětem vtipů či televizních scén. Pro lidi, kteří tímto trpí, se však jedná o skutečný problém, který si žádá řešení. Koktavost není nikterak ojedinělá, dle dostupných údajů postihuje 4 - 5 % populace. Ze známých osobností koktavostí trpěl např. římský císař Claudius či Isaac Newton.

Stručně lze koktavost charakterizovat jako poruchu plynulosti řeči, která je řazena mezi nejzávažnější narušení komunikační schopnosti. Jejím projevem je opakování částí nebo celých slov, prodlužování hlásek, třes či napětí v obličeji. Dále je možné sledovat u jedinců strach ze slovního projevu a následnou snahu se mu vyhnout. Obvykle lidé nekoktají např. při zpěvu, či pokud mluví jen sami pro sebe. Je velmi důležité připomenout, že balbutici nejsou mentálně postižení lidé, jak se občas laici domnívají.

Jednotné vysvětlení příčin doposud neexistuje. To, že někdo začne koktat, lze přičíst součtu různých faktorů a roli zde hraje též dědičnost. Pokud člověk jisté dispozice má, může se stát, že se koktavost projeví po nadměrné zátěži, po prožitém traumatu.

Na samotnou poruchu projevující se v řeči však navazuje mnoho dalších obtíží. Pro balbutiky je obtížnější začlenění do společnosti, díky problémům v sociálním kontaktu dále může dojít i k nízkému sebehodnocení, k uzavření se do sebe. Problémy nastávají při hledání zaměstnání či v seznamování.

Okolí by se mělo zejména snažit poskytnout jedinci co nejvíce pochopení a trpělivosti. Není vhodné snažit se za druhého dokončovat jeho myšlenky, věty či doříkávat započatá slova. Dále je při kontaktu s člověkem trpícím koktavostí dobré dodržovat následující zásady:

 • udržujte oční kontakt, aby byl patrný váš zájem o obsah sdělení
 • nepřerušujte a nevstupujte do slovního projevu
 • sami mluvte zřetelně a pomalu
 • nedávejte najevo netrpělivost
 • u dítěte se snažte posílit jeho pocit, že je dobré v jiných oblastech, rozvíjejte jeho zájmy a posilujte jeho sebehodnocení
 • dětem s řečí pomáhejte především formou her, učte je různé říkanky a písničky

První známky koktavosti se nejčastěji ukáží mezi třetím až pátým rokem věku dítěte. Pokud se toto projevuje delší dobu, je vhodné obrátit se na logopeda a začít s ním situaci řešit. Nejefektivnější je řešení koktavosti již v raném věku. Čím déle problém u jedince setrvává, tím je řešení obtížnější, jelikož koktavost je pro něj více zažitá a velmi těžko odbouratelná. Často lze dosáhnout alespoň toho, že se koktavost objeví jen ve vypjatých situacích - při nervozitě, v hádce nebo při zkoušce.

Na místě je též soustředit se na své dýchání. Při koktání je často špatně zacházeno s dechem. Před mluvením by mělo dojít k nádechu a spolu s výdechem začít mluvit. Dech je možný vylepšit např. pomocí jógy, doporučováno bývá i plavání. To vylepší fyzickou kondici a přispívá k plynulosti řeči. Důležité je nebát se mluvit. Ani před někým, ani např. při telefonování, kdy není šance napomoci si gestikulací.

Máte s koktavostí nějaké zkušenosti? Co vám pomohlo při jejím řešení?

Nepříjemné zadrhávání v řeči patří do témat
 • má zkušenost Jarda 25.01.2011 15:09:33

  Já jsem prvně mluvil v pohodě a pak jsem se lekl a od té doby jsem začal zadrhávat. Někdy mám pocit, že se udusím. V poslední době se to trochu zhoršuje. Teď to bude znít divně, ale je to lepší nebo skoro na 100%, když mě pořádně bolí nějaká část těla, třeba hlava, ruka nebo noha. Asi je to tím, že se soutředím na jiný druh bolesti a nestarám se tak o řeč.

  • Re: má zkušenost Petr 28.12.2016 00:05:41

   Dobrý den, čtu náhodně vás příspěvek a musím říci že s tim když člověku něco fyzicky je je mluvení lepší.Jinak mám ale problémy pořád.Myslím si že to i souvisí s rozpoložením v daném čase.Jdou dny lepší i dobré a pak dny zas že se nedokáži vůbec vyjádřit a je to hrůza..

 • Příčina koktání Jiří 18.11.2016 11:20:37

  Zdravím, s tím, odkud sebere koktání je tosložitější. Není to jenchyba dýchání. Taky jsourůzné druhy koktání. Hezkyrozebráno je to zde:http://jindrichpokora.cz/co-je-koktani-vnimani/

 • Jsem zničená Kateřina 14 let 18.02.2012 20:46:18

  Do svých 5 let jsem mluvila normálně, potom se něco stalo, nikdo neví co, a dva dny v kuse jsem nemluvila. Pak, když jsem se rozmluvila, tak jsem zadrhávala. Zadrhávám především na písmena K,T, P a někdy i S a D. Dělá mi to velké problémy protože se jmenuji Kateřina, také se bojím toho, že když to řeknu někomu, kdo o tom ještě neví, že mě nebude brát takovou jaká jsem. Bojím se seznamování a prvního dne na SŠ. Doufám že to všechno zvládnu, ale díky vám, vím, že v tom nejsem sama, a že je také někdo, kdo tím trpí. Spolužáci se mi často při čtení smějí, jsem z toho smutná, ale vím že to tak je, a doufám že z toho brzy vyrostu a budu jako ostatní. Kateřina 14 let.

  • Re: Jsem zničená Anonymka 15.11.2016 22:11:07

   Mám to stejně jako ty. Nejhorší to je při čtení. Když mám něco číst před třídou, tak znervóznim a zaseknu se a nějaký to slovo mi nejde říct. Ale nesmějou se mi. Strašně moc závidim ostatním, že mluví a čtou normálně.........ale je divný, že když čtu sama nahlas, tak se mi to nestane. Třeba včera jsem měla něco ve škole přečíst, tak jsem si prostě řekla, že to musím zvládnout a lidi kolem jsem nevnímala. A s tím jménem to mám stejný.........

  • Re: Jsem zničená kristýna 31.05.2012 18:29:11

   Ahoj , Katko ve všem ti rozumím a mám stejné problémy, ale zajímavé je že nemám problémy moc ale ve škole úplně stejné jak ty už sem z toho zoufalá.Můj největší trapas no je když ti to řekne učitel:Proč koktáš? a já prostě zvednu ramena a nemůžu říct ani slovo.Také mi je 14 a byla bych moc ráda ,aby to hroznéé koktání přestalo:(

   • Re: Re: Jsem zničená Vitan 15.08.2012 12:09:55

    Ahoj Krystýnko,
    pokud se Tě učitel zeptá, proč koktáš? Tak to není dlemého názoru učitel ale pako. S koktáním jsem si užil (a stále užívám) ažaž ale to, že učitel, který by měl mít alespoň to pedagogický vzdělávání a o logopedických vadách by měl leccos vědět se chová takto je fakt hrůza. vždy, když vidím kolem sebe úšklebky, ač se je etdy snažím nevnímat ale někdy to holt nejde, tak přeju těm všem lidem si prožít alespoň jeden týden s tímto "darem". Ale nevěš hlavu, jsou důležitější věci než mluvit jako z partesu. Držím ti palce!

 • Michal 27.06.2016 21:09:45

  Nechapu,jak nekdo,kdo mluvi normalne,muze vedet,co prozivate a jeste se snazit vymyslet neco,kdyz nevi ani co!
  Ted uz vim,v cem je problem...!
  Dychani!!!
  Kdyz,si mluvim pro sebe potichu i treba v pritomnosti spousty lidi,mluvim normalne a kdyz mam neco rict nahlas,zastavi se mi dech...! Kdyby bylo neco na to,abych se proste nadechl v situaci,kdyz jsem nervozni a vydechl normalne bez zastaveni dechu i pri reci,pri vysloveni slov,tak vim jiste,ze bych nemel s mluvenim problem!Ale dobre vim,ze na vydechovani a nadechovani ma obrovsky vliv psychika...to jsou dve nejvetsi veci,ktere jsou!

  • Re: Martina 16.09.2016 00:07:27

   Je to těžký a taky nedýchám dost mě šikanovali ale nejvíc mrzí když v autobuse sedí přede mnou nějaký kluka píše na Twitter
   Za mnou sedí nějaká holka která koktá a ještě má drzost mluvit nahlas

 • Střední Martina 16.09.2016 00:05:27

  Ahoj koktam už od malička a přímo to nenávidím cítím se jako odpad nebo jako kus hadrů. Začala jsem chodit na střední a jsem nervózní a furt ve stresu z nových učitelů a taky z nových spolužáků nenavidim to zavidim lidem kteří jsou v pohodě a resikdo s kým chodí můžou si mluvit kdy chtějí

 • spit 25.04.2013 10:46:33

  Nejlepší na zadrhávání a koktání je asi toto: Zjistěte jaká slova vám dělají problémy a pokuste se je nahrazovat jinými slovy stejného významu.
  Díky této metodě už při mluvení prakticky nezadrhávám.Velký problém je ovšem při čtení, kdy nelze slova nahrazovat, ale je třeba číst je tak jak jsou napsaná...

  • jak se vyléčit Jana 11.06.2015 15:59:55

   Ahoj, jediné řešení jewww.novamluva.cz, posílámodkaz na můj článek -http://cestyksobe.cz/svetylko-v-tunelu/7624

 • Zadrhávání v řeči způsobeno utkvělýma myšlenkama Martin 21.11.2013 08:23:23

  U mě je zadrhávání v řeči spojeno s utkvělýma myšlenkama. Je mi 31 let a zadrhávám v řeči už 8 let. Před osmi lety jsem se hodně zabýval horoskopama a měl jsem neustále nutkání myslet na charakteristiku určitých znamení. Tehdy se objevilo mírné zadrhávání v řeči. Když jsem potom přišel v tu dobu o zaměstnání tak se mě to zadrhávání ještě trochu více zhoršilo. Potom jak už jsem neměl to nutkání myslet na ty horoskopy tak jsem měl tu řeč lepší. Poslední dobu je to moje zadrhávání celkem vážné. Navštěvuji logopedii ale myslím si že mi to nějak nepomáhá. Ono je lepší spíše řešit příčinu zadrhávání v řeči (v mém případě utkvělé myšlenky) než potlačovat příznaky. Jinak jak jsem byl malý tak jsem mluvil plynule ale občas se stalo že jsem nemohl říct určité slovo, měl jsem blok.

 • nenávidím zadrhávání Nikola 30.09.2013 17:42:29

  Je mi 13 let a zadrhávám první hlásku..
  já ani nevím jak to začalo ale prostě jsem se zadrhávala už od mala, rodiče si mysleli že se to časem zlepší..ve škole mi to dělá docela velký problém učitelé jsou ale trpělivý ale nemám ráda když příjde nový učitel a nikdo mu nic neřekne třeba jednou přišla nová učitelka a vyvolala mě na čtení a já se u káždého druhého slova zadrhla bylo to prostě hrozný. Občas to je lepší že dokážu říct i plynulou větu ale někdy to je horší. Kamarádi jsou chápaví ale bojím se co bude na střední škole..chci jít na doktorku myslíte že to nebude problém ..když zadrhávám? Děkuji za odpověď.

 • Na střední Péťa 15.11.2012 21:43:26

  Je fajn vidět, že nejsem jedinej. :) Na střední je to peklo hlavně kvůli "cool" spolužákům, kteří se shazováním druhých skvěle baví. Za pár měsíců mně čeká maturita (3 předměty ústně) a snad to nějak zvládnu. Holky a společenskej život jsem odpískal a hned po maturitě to začnu nějak řešit, protože nejsem schopnej kolikrát ani pozdravit nebo někomu zatelefonovat. Všem ostatním držím palce a povzneste se nad kecy ostatních.

 • Co dělat při zadrhávání se v řeči? Lucie Grulichová 10.09.2012 19:49:01

  Dobrý večer, jsem na střední škole, a už asi 5 let se zadrhávám v řeči. Dělá mi problém vyslpvit slovo na písmena N, Z, C , B, T apod. Dělá mi to velké problémy, když nemohu skoro nic říci. Děkuji za odpověď.

 • Šok Markéta 30.01.2012 23:07:50

  Už jako malá sem trošku koktala a zadrhávala v řeči... Jeden čas se to zlepšovalo ale jak mi bylo tak 11 let tak se mi stala opravdu strašná a nepříjemná věc. Jednoho dne jsem šla ven uplně v pohodě doma byl akorát táta a domů sem měla přijít asi okolo 21 hodiny jelikož sem byla před barákem... Šla jsem domů, odemknula sem byt a šla jsem do obýváku kde byl můj táta a říkám mu ahoj a on nic.. zkouším dál na něho mluvit a čekala jsem odpověď... Šla jsem k němu blíž chytla sem o za ruku a on byl chladný, měl pootevřené oči a jako by se na mě díval a říkal (PROMIŇ ALE MUSEL SEM UŽ JÍT, MÁM TĚ RÁD) byl mrtvý!!! Od té doby si vůbec nevěřím... uzavírám se do sebe... ostatní se mi občas smějou a ani nví proč to tak je...No jo no zadrhávám a občas když nemám svůj den tak skoro neřeknu ani jednu souvislou větu... Ale sem to pořád já a vím že ostatní (ti co se mi smějou) mají taky nějakou vadu na své kráse a říkám si že NIKDO NENÍ DOKONALÍ

  S Pozdravem Markéta

 • Koktání je možné odstranit. NM 04.11.2011 14:01:21

  Metoda terapie koktavosti, vytvořená ruskou profesorkou Lilií Arutyunian spočívá v nahrazení staré mluvy mluvou novou, bez koktání. Koktající se učí mluvit od nova v uvolnění.
  Kurzy nové mluvy viz www.novamluva.cz info@novamluva.cz

 • Nová mluva NM 13.04.2011 13:31:19

  www.novamluva.cz

 • Předtím i teď Laďa 26.04.2010 20:03:44

  no ja osobne sem treba do 4tridy mluvil plynule..proste bez problemove..od 5ky sem se zacal trosku zadrhavat...ted sem v 9ce a to zadrhavani je porad horsi a horsi..sice dokazu jeste rict nejaky veci plynule ale to jenom obcas..
  nevi nekdo jak se toho zbavit nebo to omezit?

 • Na střední Rajce+Jogurt 27.08.2009 10:31:11

  Na střední jsme měli jednoho spolužáka a ten se v řeči zadrhával opravdu hodně, pak když šel na VŠ tak se mu to postupně začalo zlepšovat a teď už je to v pohodě. Bylo to pubertou a hormony.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Vady řeči patří do témat

Adresář

Poradna na téma Vady řeči

Diskutujte na téma Vady řeči

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku