Vývojová dysfázie

Vývojová dysfázie je porucha postihující vývoj řeči, toto postižení řečových center v mozku má velmi různorodý charakter a často ho nelze přesně lokalizovat.

Vývojová dysfázie je zvláštním způsobem narušený vývoj řeči u dětí. Řečový projev většinou nechybí úplně, vývoj řeči je však opožděn a liší se kvalitou od normálu.

Dítě není schopno se vyjádřit, nemluví vůbec nebo vydává pouze zvuky. Mívá svůj vlastní slovník, kterému rozumí často jen nejbližší osoba. Již naučená slova dítě komolí, neumí skloňovat, časovat, používá nesprávný slovosled.

Příznaky se projevují u jednotlivých dětí v různé intenzitě. V pozadí těchto obtíží stojí problém s porozuměním mluvenému slovu, s analýzou zvuků.

Příčina dysfázie

Etiologie poruchy sahá od doby těhotenství (např. toxické poškození plodu) přes dobu porodu (např. porodní trauma) po období postnatální (např. prodloužená novorozenecká žloutenka, virové onemocnění s lehkými známkami encefalitidy).

Příčinou dysfázie je tedy porucha centrálního nervového systému, tedy mozku, a to zejména jeho sluchové a řečové oblasti. Protože se nemoc netýká jen mozku, ale i sluchu a mluvidel, péče o děti musí být komplexní. Podílejí se na ní tito odborníci:

 • dětský neurolog - specialista na mozek
 • foniatr - odborník na sluch
 • logoped - specialista na správný řečový projev
 • psycholog - protože dítě může mít problémy i v jiné oblasti vnímání a myšlení

Znaky dysfázie

Opožděný vývoj řeči

Poškození řeči a jazykových schopností na všech úrovních. Projevuje se zejména na úrovni foneticko-gramatické, syntaxi a sémantice. To znamená, že postihuje zvukovou skladbu hlásek a jejich řazení do slabik a slov, stavbu vět a jejich gramatickou strukturu, obsahovou úroveň vět.

Slovní zásoba je chudá, výrazy zvukově podobné jsou nesprávně využívány, věty jsou jednoduché, dysgramatické, nesprávné je skloňování, předložkové vazby, spojky, pomocná slovesa nebo zvratná zájmena.

Porucha sluchového vnímání

Sluchová analýza a syntéza, fonematický sluch, uchování informací (akusticko-verbální paměť). Špatná schopnost reprodukce melodie, rytmu a dynamiky řeči.

Porucha zrakového vnímání

Rozlišování figur proti pozadí, diferenciace tvarů, pravolevá a prostorová orientace, optická paměť.

Porucha motoriky

Postižena je jemná i hrubá motorika i orofaciální svaly (tváře, ústa).

U dětí školního věku se často objevuje propojení se specifickými poruchami učení (zejména dysgrafií, dysortografií, dyslexií). Problémy v mluvené řeči se tak přenášejí dále do čtení a psaní a nadále obtíže prohlubují.

Terapie dysfázie

Terapie vývojové dysfázie se provádí při individuálních hodinách na soukromých logopedických pracovištích nebo při foniatrických zařízeních, ve speciálně-pedagogických centrech, nebo v Centru alternativní komunikace, kde u dětí s přetrvávající nemluvností u těžkých forem dysfázie pracují odborníci pomocí jiných komunikačních technik.

Včasným podchycením a rehabilitací je možné důsledky dysfázie a jejich dopad na rozvoj dětí i na jejich pozdější školní úspěšnost zmírnit nebo zatlačit do pozadí.

 

V příštím článku o poruchách řeči si napíšeme, co je dysartrie.

Vývojová dysfázie patří do témat
 • diagnoza natta 19.05.2016 22:18:41

  Jak se dozvim ,ze me dite ma vyvojovou poruchu reci,kdyz jsou to pouze moje domenky...?muze mit vicero priznaku,jako treba ze je dite drobne,ma spatnou stolici(tmava,tvrda?),spatne maluje ve trech ?dekuji za odpoved,nevim sice komu dekuji, ale dekuji,a jeste mi prosim reknete,jestli se pricina zjisti nebo ne,kdyz si ji nejsem jako matka vedoma,dekuji a na dopisovanou(na shledanou:)

 • difazie pavla 27.02.2016 07:08:48

  Dobry den mam syna jemu 8roku a ma vyvojovy problem reci difazie to to docela prace sem na vse sama bez chlapa a mam jeste ceru malou mate skusenosti specialni pedagogickou skolu jak to tam vypada a jak zdetmama pracuji milousek ma problem ze cteni diktaty a zapomina pismenka je to docela zahul

 • vývojová dysfázie petra 06.06.2012 20:05:31

  Dobrý den chtela jsem se zeptat mám čtyř a pul letou dceru má vývojovou dysfázii a ješte mírný autismus od září 2012 by mela nastoupit do specialní logopedické školky má nárom na péči o osobu blízkou

  • Re: vývojová dysfázie pavlína 25.02.2014 12:44:11

   bohužel Vás musím zklamat, já mám 13letého syna, taky jsem žádala o příspěvek na péči, ale zamítli ho, že prý je dostatečně samostatný a dokáže se o sebe postarat sám a to má ještě k tomu adhd a možná aspergeruv syndrom

 • Dysfazie Martina 17.01.2014 16:18:11

  Mám oba kluky, co mají dysfázii-poruchu řeči. Se starším mám již zkušenosti, chodí do školy podotýkám do školy normální s angličtinou od první třídy. Mužu napsat zkušenosti, třeba budete vnímat u dítěte to samé, ikdyž každý je určitě individuální případ. Má malou slovní zásobu, hůř dokáže vyprávět příběh, do toho špatné sluchové vnímání, hůř se mu učili ze začátku básničky. Nyní je to lepší lepší a lepší. Problém se psaním ani čtením nakonec není (ve 2 třídě máme zatím z češtiny za 1). No horší je u písemného projevu pochopit zadání a otázku. To bývá horší. Inu je to boj, lehké to není,ale jednou z toho ti mí kluci určitě vyrostou a budou tak úspěšný jako můj manžel :-))

 • atkoska 27.02.2012 23:23:43

  zdravim,mam dotaz mam 2leteho chlapecka,ktery rozumi vsemu co mu reknu ja nebo jini,tj,rodina ale,otec ditete se domniva ze nemluvi dostatecne ze je zaostalej atd ze deti ve 2 letech znaji 200slov a mluvi ,malej jak rikam mluvit nemluvi ale slova ano napr zviratkas a co delaji a naop.nebo ukazat na vse na tele nos pusinka usi atd rict to ale neumi pouze ukaze ,ale zase na druhou stranu umi si odemknout na dalku auto ovladacem ,vi kde jsou svetla kam patri klice zapnout radio ,takovej malej mechan.typ.pricemz deti jeho veku ani nevi co on ,kde se startuje sekacka ,zasroubovat sroubkyx proiste ze vnima a chape co a kde ma hlavne zasroubovat a co posleze nasleduje mi pomuze podat ,a cedtla jsem ze takove deti jsou jen lenivejsi mluvit kdyz mu momentalne te jeho reci takove te znakove rozumime vsichni neni ale prece jen treba nejak opozden nebo tak ?dekuji

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Vady řeči patří do témat

Adresář

Poradna na téma Vady řeči

Diskutujte na téma Vady řeči

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku